P6KE250A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE250A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO15
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.6mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
600W
Number of Unidirectional Channels :
1
Diameter :
3.6mm
Number of Elements :
1
Termination :
Axial
Number of Pins :
2
Direction :
Unidirectional
Type :
Zener
Series :
P6KE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.8A
Peak Pulse Current :
1.8A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
1μA
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Composition :
Zener
Power Rating :
600W
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
237V
Power Dissipation :
600W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Supply Voltage :
214V
Peak Pulse Power :
600W
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Breakdown (Min) :
237V
Max Operating Temperature :
175°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Mount :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
214V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
214V
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
237V
Test Current :
1mA
Max Surge Current :
1.8A
Max Breakdown Voltage :
263V
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Channels :
Clamping Voltage :
344V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
344V