P6KE20A-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE20A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO15
Manufacturer :
Product Category :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
5W
Type :
Zener
Pin Count :
2
Base Part Number :
P6KE
Pbfree Code :
yes
Breakdown Voltage :
20V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17.1V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
Wire
Surface Mount :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.7V
Clamping Voltage-Max :
27.7V
Case Connection :
Isolated
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
22A