P6KE180A
Mfr.Part #
P6KE180A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 171.00V .. 189
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
2
Width :
3.53mm
Breakdown Voltage :
171V
Number of Elements :
1
Direction :
Unidirectional
Power Dissipation :
5W
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.6A 8/20μs
Base Part Number :
P6KE
Case Connection :
Isolated
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Frequency :
360pF @ 1MHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
600W
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Pulse Current :
12.6A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Series :
P6KE, TRANSIL™
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Wire
Min Operating Temperature :
-65°C
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
Reverse Standoff Voltage :
154V
Max Surge Current :
2.4A
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
180V
Element Configuration :
Single
Height :
3.53mm
Max Breakdown Voltage :
189V
Reverse Breakdown Voltage :
171V
Polarity :
Unidirectional
Diameter :
3.53mm
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Zener
Capacitance :
360pF
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
6.75mm
Leakage Current :
500μA
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
317V
Peak Pulse Power :
600W
Operating Supply Voltage :
154V