P6KE15CA
Mfr.Part #
P6KE15CA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 14.30V .. 15.8
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
11 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Length :
7.6mm
Diameter :
3.6mm
Series :
P6KE, TRANSIL™
Test Current :
1mA
Leakage Current :
500μA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12.8V
Mount :
Through Hole
Pin Count :
2
Reverse Breakdown Voltage :
14.3V
Capacitance @ Frequency :
950pF @ 1MHz
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Direction :
Bidirectional
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Diode Capacitance-Min :
950pF
Max Breakdown Voltage :
15.8V
Voltage - Rated DC :
15V
Operating Supply Voltage :
12.8V
Zener
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
Base Part Number :
P6KE
Reverse Standoff Voltage :
13V
Max Surge Current :
147A
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
14.3V
Clamping Voltage :
27.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.2V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Peak Pulse Power :
600W
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
147A 8/20μs
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Pulse Current :
147A
Power Dissipation :
600W