P6KE13CA
Mfr.Part #
P6KE13CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO15
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Length :
7.6mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Supply Voltage :
11.1V
Termination :
Axial
Max Breakdown Voltage :
13.7V
Test Current :
1mA
Additional Feature :
UL LISTED
Power Rating :
600W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Clamping Voltage :
18.2V
P6KE
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Bidirectional Channels :
1
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
12.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
13V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Max Surge Current :
33.5A
Peak Pulse Current :
33.5A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peak Pulse Power :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
Number of Channels :
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
JESD-609 Code :
e0
Reverse Breakdown Voltage :
12.4V
Diameter :
3.6mm
Terminal Form :
Wire
Reverse Standoff Voltage :
11.1V