P6KE130CA
Mfr.Part #
P6KE130CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO15
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Reverse Breakdown Voltage :
124V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Breakdown Voltage :
124V
Composition :
Zener
Length :
7.6mm
Termination :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V
Number of Bidirectional Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.4A
Peak Pulse Current :
3.4A
Reverse Standoff Voltage :
111V
Test Current :
1mA
Operating Supply Voltage :
111V
Voltage - Breakdown (Min) :
124V
Clamping Voltage :
179V
Peak Pulse Power :
600W
No
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Rated DC :
130V
Number of Channels :
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
111V
Power Rating :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Max Surge Current :
3.4A
Diameter :
3.6mm