P6KE120CA
Mfr.Part #
P6KE120CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO15
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Packaging :
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Through Hole
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Breakdown Voltage :
120V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.7A
Power Line Protection :
No
Case Connection :
Isolated
Type :
Zener
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Standoff Voltage :
102V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Peak Pulse Current :
3.7A
Peak Pulse Power :
600W
Clamping Voltage :
165V
Configuration :
Single
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Power Dissipation-Max :
5W