P6KE10CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE10CA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation :
600W
Length :
7.6mm
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.55V
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
14.5V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
P6KE
Breakdown Voltage :
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Surge Current :
42.1A
Peak Pulse Power :
600W
Number of Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42.1A
Reverse Breakdown Voltage :
9.5V
Max Power Dissipation :
5W
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Diameter :
3.6mm
Termination :
Axial
Direction :
Bidirectional
Published :
Operating Supply Voltage :
8.55V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
600W
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
20μA
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Zener
Peak Pulse Current :
42.1A
Number of Elements :
Max Breakdown Voltage :
10.5V
Min Operating Temperature :
-55°C
Power - Peak Pulse :
600W