P50-080S-RR1-EA
Mfr.Part #
P50-080S-RR1-EA
Description
CONN SOCKET 80POS R/A GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
2A
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions :
80
Series :
Pak 50, P50
Pitch :
0.050 1.27mm
9 Weeks
Contact Finish :
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock, Flange
Datasheets
P50-080S-RR1-EA
3M P50-080S-RR1-EA
Socket, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 80 Positions Pak 50, P50 Gold Through Hole Bronze
P50-080S-RR1-EA Overview
P50-080S-RR1-EA Features
Pak 50, P50 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C