P50-020P-S1-EA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P50-020P-S1-EA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 20POS VERT GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
20
Contact Finish :
Gold
Series :
Pak 50, P50
Mount :
Through Hole
Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
2A
Height Above Board :
0.421 10.70mm
Pitch :
0.050 1.27mm
Housing Material :
Nylon
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Packaging :
Bulk
Termination :
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
Male
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Rows :
2
Datasheets
P50-020P-S1-EA
3M P50-020P-S1-EA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 20 Positions Pak 50, P50 Gold Through Hole Bronze
P50-020P-S1-EA Overview
P50-020P-S1-EA Features
Pak 50, P50 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole
Max Operating temperature at -55°C