P50-050S-S1-EA
Mfr.Part #
P50-050S-S1-EA
Description
CONN SOCKET 50POS VERT GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
9 Weeks
Height Above Board :
0.421 10.70mm
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
50
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
2A
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Flange
Pitch :
0.050 1.27mm
Series :
Pak 50, P50
Contact Plating :
Datasheets
P50-050S-S1-EA
Socket, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 50 Positions Pak 50, P50 Gold Through Hole Bronze
P50-050S-S1-EA Overview
P50-050S-S1-EA Features
Pak 50, P50 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole
Max Operating temperature at -55°C