P50-050P-SR1-EA
Mfr.Part #
P50-050P-SR1-EA
Description
CONN PLUG 50POS R/A GOLD
Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
2A
Series :
Pak 50, P50
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.050 1.27mm
Gender :
Male
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
50
Datasheets
P50-050P-SR1-EA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 50 Positions Pak 50, P50 Gold Through Hole Bronze
P50-050P-SR1-EA Overview
P50-050P-SR1-EA Features
Pak 50, P50 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C