P50-020SG-S1-EA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P50-020SG-S1-EA
Manufacturer
3M
Description
CONN SOCKET 20POS VERT GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Termination :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.050 1.27mm
Contact Finish :
Gold
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Material :
Bronze
Height Above Board :
0.441 11.20mm
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
2A
Mounting Type :
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
2
Series :
Pak 50, P50
Number of Positions :
20
Feature :
Ground Pin
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
P50-020SG-S1-EA
3M P50-020SG-S1-EA
Socket, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 20 Positions Pak 50, P50 Gold Through Hole Bronze
P50-020SG-S1-EA Overview
P50-020SG-S1-EA Features
Pak 50, P50 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole
Max Operating temperature at -55°C