P4KE6.8CA
Mfr.Part #
P4KE6.8CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 6.8VWM 10.5VC DO41
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Power - Peak Pulse :
400W
Max Operating Temperature :
175°C
Weight :
299.994654mg
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V
Clamping Voltage :
92V
Number of Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39A
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
400W
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Pins :
2
Leakage Current :
1μA
Breakdown Voltage :
6.45V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Supply Voltage :
58.1V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6.8V
Polarity :
Bidirectional
Max Surge Current :
4.5A
Type :
Zener
Number of Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Test Current :
1mA
Series :
P4KE
Reverse Standoff Voltage :
5.8V
Bidirectional Channels :
Length :
5.2mm
Termination :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Current :
39A
Reverse Breakdown Voltage :
64.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
400W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
Diameter :
2.7mm
Composition :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ