P4KE550A
Mfr.Part #
P4KE550A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE DO41
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Peak Pulse Current :
520mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diameter :
2.7mm
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
400W
Mount :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
760V
Breakdown Voltage :
522.5V
Termination :
Axial
Terminal Form :
Wire
Operating Supply Voltage :
495V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
500mA
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Test Current :
1mA
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
400W
Series :
P4KE
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Breakdown Voltage :
577.5V
Reverse Breakdown Voltage :
522.5V
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
760V
Voltage - Rated DC :
550V
JESD-609 Code :
e3
Published :
Case Connection :
Isolated
Lead Free :
Lead Free
Reverse Standoff Voltage :
495V
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
No
Length :
5.2mm
Max Power Dissipation :
400W