P4KE400C
Mfr.Part #
P4KE400C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 360.00V .. 440
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Leakage Current :
1μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Through Hole
Composition :
Zener
Length :
5.2mm
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Axial
Test Current :
1mA
Reverse Breakdown Voltage :
380V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Operating Supply Voltage :
342V
Mount :
Through Hole
Power Rating :
400W
Type :
Zener
Diameter :
2.7mm
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
342V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Voltage - Rated DC :
400V
Peak Pulse Current :
750mA
Clamping Voltage :
548V
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
400W
Number of Pins :
2
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Number of Channels :
Max Surge Current :
800mA
Power - Peak Pulse :
400W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
750mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Breakdown Voltage :
380V