P4KE400AHB0G
Mfr.Part #
P4KE400AHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
760mA
Series :
Automotive, AEC-Q101, P4KE
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
400W
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V