P4KE400A R1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KE400A R1G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
P4KE
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
760mA
Voltage - Breakdown (Min) :
380V