P4KE300A-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KE300A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO41
Manufacturer :
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
285V
Power Dissipation-Max :
1W
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
256V
Power - Peak Pulse :
400W
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Breakdown Voltage :
300V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
256V
Case Connection :
Isolated
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
414V