P4KE220C
Mfr.Part #
P4KE220C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 198.00V .. 242
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Rated DC :
220V
Diameter :
2.7mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Type :
Zener
Max Surge Current :
1.3A
Series :
P4KE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.3A
Number of Bidirectional Channels :
1
Termination :
Axial
Composition :
Zener
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
344.4V
Breakdown Voltage :
209V
Length :
5.2mm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
175°C
Peak Pulse Current :
1.3A
Clamping Voltage :
344.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
400W
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
185V
Mount :
Through Hole
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
185V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Supply Voltage :
185V
Voltage - Breakdown (Min) :
198V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
Power Rating :
400W