P4KE20CA-G
Mfr.Part #
P4KE20CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO41
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Clamping Voltage :
27.7V
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Breakdown Voltage :
20V
Type :
Zener
No
Reverse Standoff Voltage :
17.1V
Peak Pulse Current :
14.44A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
400W