P4KE160A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KE160A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO41
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Published :
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Unidirectional Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
136V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
1.83A
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
219V
Breakdown Voltage :
160V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
400W