P4KE110CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KE110CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO41
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Number of Bidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Reverse Standoff Voltage :
94V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
2.7A
Termination :
Axial
Number of Elements :
1
Test Current :
1mA
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
94V
Mounting Type :
Through Hole
Breakdown Voltage :
105V
Peak Pulse Current :
2.7A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
105V
Bidirectional Channels :
Power Rating :
400W
Reverse Breakdown Voltage :
105V
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Rated DC :
110V
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
94V
Clamping Voltage :
152V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.7A
Mount :
Through Hole
Length :
5.2mm
Diameter :
2.7mm
Max Operating Temperature :
175°C
Peak Pulse Power :
400W
Number of Channels :
Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
152V
Number of Pins :
2
Published :
Composition :
Zener
Power - Peak Pulse :
400W