P271QE103M250C
Mfr.Part #
P271QE103M250C
Description
10NF 2C 20%V
Product Category :
Unclassified
Failure Rate :
Not Required
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Dielectric :
Paper
Series :
Wire Form :
Straight
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Voltage :
1000VDC|250VAC
Lead Length (mm) :
6
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Height :
10.5 mm
Product Type :
Safety Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
20%
Width :
10.5 mm
Product Height (mm) :
10.5(Max)
Lead Spacing :
15.2 mm
Capacitance :
10000(pF)
Product Length (mm) :
18.5(Max)
Package / Case :
Product Status :
Active
Tolerance (+ or -) :
20%
Capacitance Value :
0.01uF
Lead Diameter (mm) :
0.8
Size (mm) :
18.5 X 5.2 X 10.5
Operating Temp Range :
-40C to 100C
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Type :
EMI Suppression
Product Weight (g) :
1.7
Suppression Class :
Y2
Length :
18.5 mm
Terminal Pitch (mm) :
15.2
Product Depth (mm) :
5.2(Max)
Product :
Safety Film Capacitors
Datasheets
P271QE103M250C
Introducing Unclassified KEMET P271QE103M250C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1000VDC|250VAC, Package / Case:Not Required, Type:EMI Suppression, P271QE103M250C pinout, P271QE103M250C datasheet PDF, P271QE103M250C amp .Beyond Unclassified KEMET P271QE103M250C ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.