P2202AC60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P2202AC60
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 No Tab
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 90V/180V 400A TO220-3
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
2
Current Rating :
2.2A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
60
Peak Pulse Current :
400A
Number of Terminations :
3
Capacitance :
65pF 115pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Package / Case :
TO-220-3 No Tab
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Off State :
90V 180V
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Breakover :
130V 260V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SIDACtor®
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Pin Count :
3
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - On State :
4V
Mounting Type :
Through Hole
Hold Current :
150mA