P2202AB60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P2202AB60
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 No Tab
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 90V/180V 250A TO220-3
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Bulk
Series :
SIDACtor®
Peak Pulse Current :
250A
Max Operating Temperature :
85°C
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Breakover :
130V 260V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
TO-220-3 No Tab
Voltage - Off State :
90V 180V
Current Rating :
2.2A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
60 A
Lead Free :
Contains Lead
Hold Current :
150mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A