P20BA202M
Mfr.Part #
P20BA202M
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
Cylindrical Probe, Glass
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM PROBE
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Package / Case :
Cylindrical Probe, Glass
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-80°C~200°C
Lead Length :
0.25 6.35mm
Published :
Resistance in Ω @ 25°C :
2k
Packaging :
Bulk
Power - Max :
20mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance :
±20%
Datasheets
P20BA202M
2k Through Hole -80°C~200°C Bulk
P20BA202M Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. The package Cylindrical Probe, Glass includes it for convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±20%. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -80°C~200°C. As a result of NTC thermistors, there is a maximum power setting of 20mW.
P20BA202M Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -80°C~200°C