P1171.104NLT
Mfr.Part #
P1171.104NLT
Description
FIXED IND 100UH 1.4A 230MOHM SMD
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Height :
6mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating :
1.4A
Termination Style :
SMD/SMT
Max DC Current :
1.4A
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Product :
Power Inductors
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
5.5MHz
Series :
P1171NL
Test Frequency :
100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Application :
Power
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Pbfree Code :
yes
Self Resonant Frequency :
5.5 MHz
Core Type :
Drum
Pulse
Width :
12.24 mm
Current - Saturation :
1.4A
Brand :
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Compliant
Product Type :
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Product Width :
12.24 mm
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Inductance :
100μH
POWER INDUCTOR
Military Standard :
Not
Depth :
12.24mm
DC Current :
1.4A
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
Material - Core :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Tolerance :
20
RoHS :
Details
Resistance :
230mOhm
Product Status :
Active
Length :
12.24 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Termination :
SMD/SMT
1
RMS Current (Irms) :
1.4 A
Current - Saturation (Isat) :
1.4A
Mount :
Surface Mount
Saturation Current :
1.4 A
Type :
Wirewound
Product Length :
Datasheets
P1171.104NLT
Pulse Electronics P1171.104NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD