P1170.183NLT
Mfr.Part #
P1170.183NLT
Description
FIXED IND 18UH 3.4A 40 MOHM SMD
DC Current :
3.4A
Current - Saturation :
3.4A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating :
3.4A
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Inductance :
18μH
Max DC Current :
3.4A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Test Frequency :
100kHz
Series :
P1170NL
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
Depth :
12.24mm
Current Rating (Amps) :
3.4 A
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Height :
5.9944mm
Current - Saturation (Isat) :
3.4A
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Nonstandard
Core Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Datasheets
P1170.183NLT
Pulse Electronics P1170.183NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD