P1170.824NLT
Mfr.Part #
P1170.824NLT
Description
FIXED IND 820UH 520MA 1.55OHM SM
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
Depth :
12.24mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Inductance :
820μH
Current Rating (Amps) :
520 mA
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
1.55Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Material - Core :
Series :
P1170NL
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating :
520mA
Features :
Packing Method :
TR
Current - Saturation (Isat) :
520mA
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Max DC Current :
520mA
Height :
5.9944mm
Test Frequency :
100kHz
Datasheets
P1170.824NLT
Pulse Electronics P1170.824NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD