OSTRAHS40002000
Mfr.Part #
OSTRAHS40002000
Description
2 POS SMT TYPE 4MM LED CONN
Product Category :
Solid State Lighting Connector Assemblies
Wire Gauge :
18-24 AWG
Connector Type :
Receptacle, Poke-In Wire
Current Rating (Amps) :
6A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
2
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
White
Termination :
Solder
Series :
OSTRAHS
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.157 4.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Datasheets
OSTRAHS40002000
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
Catalog related products
  • Molex
    LITE-TRAP CONTACT TERMINAL
  • TE Connectivity AMP Connectors
    PLUG, 2P LATCHED POKE-IN WTW CON
    CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM
    CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER
  • KYOCERA AVX
    CONN SSL SOCKET 2POS 3MM SOLDER