OSTHW17B050
Mfr.Part #
OSTHW17B050
Description
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 2.5MM
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Series :
OSTHW
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Gauge or Range - AWG :
20-28 AWG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Type :
Plug, Female Sockets
Current :
4A
Voltage :
125V
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Number of Levels :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Safety Approval :
CUL; UL
Number of Ways :
17
Housing Material :
Thermoplastic
Fastening Method :
SPRING LOADED
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
17
Pitch :
0.098 2.50mm
Termination :
Screwless
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Decks :
1
Number of Rows :
Operating Temperature :
-33°C~105°C
Datasheets
OSTHW17B050
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTHW17B050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Plug, Female Sockets, Voltage:125V, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-33°C~105°C, OSTHW17B050 pinout, OSTHW17B050 datasheet PDF, OSTHW17B050 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. OSTHW17B050 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets OSTHW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
OSTHW17B050 Overview
OSTHW17B050 Features
OSTHW series
OSTHW17B050 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHW17B050 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM