OSTH2030080
Mfr.Part #
OSTH2030080
Description
TERM BLOCK 3POS 7.5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Pitch :
0.295 7.50mm
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Mating Orientation :
Angled
Contact Material - Plating :
Brass
Number of Levels :
1
Number of Ways :
3
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screwless
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Plating :
Steel
Number of Decks :
1
Number of Rows :
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color :
Gray
Current :
10A
Series :
OSTH2
Safety Approval :
CUL; UL
Wire Gauge :
10-24 AWG
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Positions Per Level :
3
Fastening Method :
SPRING LOADED
Datasheets
OSTH2030080
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTH2030080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-30°C~105°C, OSTH2030080 pinout, OSTH2030080 datasheet PDF, OSTH2030080 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTH2030080 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin Angled Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 10-24 AWG OSTH2
OSTH2030080 Overview
OSTH2030080 Features
OSTH2 series
OSTH2030080 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTH2030080 Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100