OSTHM175081
Mfr.Part #
OSTHM175081
Description
TERM BLK 17P TOP ENT 5.08MM PCB
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Positions Per Level :
17
Current :
8A
Mount :
Press Fit
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Number of Ways :
17
Voltage :
250V
Mounting Type :
Press Fit
Datasheets
OSTHM175081
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHM175081 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:250V, Mounting Type:Press Fit, OSTHM175081 pinout, OSTHM175081 datasheet PDF, OSTHM175081 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHM175081 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Gray Bulk Thermoplastic Press Fit Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG OSTHM
OSTHM175081 Overview
OSTHM175081 Features
OSTHM series
OSTHM175081 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHM175081 Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100