OSTHM085081
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTHM085081
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 8POS TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Plating :
Steel
Mating Orientation :
Vertical with Board
Series :
OSTHM
Current :
8A
Housing Material :
Thermoplastic
Mount :
Press Fit
Feature :
Interlocking (Side)
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Color :
Gray
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Voltage :
250V
Wire Gauge :
12-28 AWG
Number of Ways :
8
Number of Decks :
1
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Positions Per Level :
8
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screwless
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Number of Rows :
Pitch :
0.200 5.08mm
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Fastening Method :
SPRING LOADED
Safety Approval :
CUL; UL
Mounting Type :
Press Fit
Contact Material - Plating :
Brass
Datasheets
OSTHM085081
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHM085081 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Voltage:250V, Mounting Type:Press Fit, OSTHM085081 pinout, OSTHM085081 datasheet PDF, OSTHM085081 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHM085081 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Gray Bulk Thermoplastic Press Fit Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG OSTHM
OSTHM085081 Overview
OSTHM085081 Features
OSTHM series
OSTHM085081 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHM085081 Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100