OSTH3050080
Mfr.Part #
OSTH3050080
Description
TERM BLOCK 5POS 5MM PCB
Product Category :
Wire to Board
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Mating Orientation :
Angled
Contact Material - Plating :
Brass
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Wire Gauge :
12-28 AWG
Number of Decks :
1
Bulk
Number of Rows :
2
Current :
10A
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Number of Levels :
1
Pitch :
0.197 5.00mm
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Positions Per Level :
5
Fastening Method :
SPRING LOADED
Series :
OSTH3
Color :
Gray
Voltage :
300V
Plating :
Steel
Mount :
Through Hole
Number of Ways :
5
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Termination :
Screwless
Safety Approval :
CUL; UL
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Feature :
Interlocking (Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
OSTH3050080
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTH3050080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Voltage:300V, OSTH3050080 pinout, OSTH3050080 datasheet PDF, OSTH3050080 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTH3050080 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin Angled Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG OSTH3
OSTH3050080 Overview
OSTH3050080 Features
OSTH3 series
OSTH3050080 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTH3050080 Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100