OPT8241NBNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OPT8241NBNL
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
78-WFBGA
Datasheet
Download
Description
OPT8241NBNL
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Optical Sensors - Image Sensors, Camera
Supply Voltage :
1.8V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Length :
7.859mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Thickness :
700μm
Number of Channels :
2
Number of Terminations :
78
Active Pixel Array :
320H x 240V
Height :
745μm
Number of Pins :
78
Terminal Pitch :
0.465mm
Frames per Second :
150
Width :
8.757mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
OPT8241
Terminal Form :
Ball
Interface :
LVDS
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
3D Time of Flight
Terminal Position :
BOTTOM
Package / Case :
78-WFBGA
Voltage - Supply :
1.5V~3.3V
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
OPT8241NBNL
3D Time of Flight 320H x 240V 150 Frames per Second 78-WFBGA 1.5V~3.3V 0°C~70°C TA Tape & Reel (TR)
OPT8241NBNL Overview
The image sensors are put into 78-WFBGA packages for safety protection. The image sensors should supply the voltage of 1.5V~3.3V. We will package these image sensors in the Tape & Reel (TR) to protect them from damage. The image sensor has 78 pins. The maximum voltage supplied by image sensors is 1.9V. But the minimum voltage supplied by image sensors should be 1.7V.
OPT8241NBNL Features
Active Pixel Array: 320H x 240V
Operating Temperature: 0°C~70°C TA