ON1155E-R58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ON1155E-R58
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1M OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Little Rebel® ON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
HTS Code :
Factory Lead Time :
25 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
-800/ +1500ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
500V
Operating Temperature (Max) :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.1MOhm
Terminal Shape :
Wire
Rated Temperature :
70°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Lead Diameter :
0.81 mm
Datasheets
ON1155E-R58
FIXED RESISTOR, 1.1MOhm, Carbon Film,