OMAPL132BZWTA2E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OMAPL132BZWTA2E
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
361-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU OMAP-L1X 200MHZ 361NFBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microprocessors
Length :
16mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Base Part Number :
OMAPL132
Frequency :
200MHz
Number of Terminations :
361
RAM Size :
128kB
Voltage - I/O :
1.8V 3.3V
Terminal Form :
Ball
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
ARM926EJ-S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
1V
Data Bus Width :
32b
Pbfree Code :
yes
Co-Processors/DSP :
Signal Processing; C674x, System Control; CP15
Terminal Pitch :
0.8mm
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Packaging :
Tray
Graphics Acceleration :
No
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Memory Size :
64KB
USB :
USB 2.0 + PHY (1)
Height Seated (Max) :
1.4mm
Package / Case :
361-LFBGA
Pin Count :
361
Series :
OMAP-L1x
RAM Controllers :
LPDDR, DDR2
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Pins :
Core Architecture :
ARM
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
JESD-609 Code :
e1
Voltage :
1.32V
Operating Supply Voltage :
1.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Additional Interfaces :
AC97, I2C, I2S, McASP, McBSP, MMC/SD/SDIO, SPI, UART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
3
Datasheets
OMAPL132BZWTA2E
Introducing Microprocessors Texas Instruments OMAPL132BZWTA2E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:OMAPL132, Number of Terminations:361, Package / Case:361-LFBGA, Number of Pins:361, Operating Temperature:-40°C~105°C TJ, Voltage:1.32V, OMAPL132BZWTA2E pinout, OMAPL132BZWTA2E datasheet PDF, OMAPL132BZWTA2E amp .Beyond Microprocessors Texas Instruments OMAPL132BZWTA2E ,we also offer AM5729BABCX, Z84C0010PEG, Z84C0006PEG, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.