OM1125E-R58
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OM1125E-R58
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Little Rebel® OM
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Power Rating :
1W
Min Operating Temperature :
-70°C
Composition :
Carbon Film
Package / Case :
Axial
Resistance :
1.1kOhm
Diameter :
5mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Through Hole
Datasheets
OM1125E-R58
Through Hole 1.1kOhm, Carbon Film,