OL6245E-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OL6245E-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 620K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Film
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Min Operating Temperature :
-70°C
Resistance :
620kOhm
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
25 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Cylindrical
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
Little Rebel® OL
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
-700ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Diameter :
3mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
OL6245E-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 620kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,