OL2755E-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OL2755E-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7M OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.7MOhm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
-800/ +1500ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Factory Lead Time :
25 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
Axial
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Carbon Film
Min Operating Temperature :
-70°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Series :
Little Rebel® OL
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated :
350V
Mount :
Through Hole
Datasheets
OL2755E-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,