OK11G5E-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OK11G5E-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-70°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Series :
Little Rebel® OK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.5mm
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Carbon Film
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistance :
1.1Ohm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.098Diax0.268L 2.50mmx6.80mm
Datasheets
OK11G5E-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,