OJ2025E-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OJ2025E-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2K OHM 5% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm
Resistance :
2kOhm
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
-450ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
25 Weeks
Series :
Little Rebel® OJ
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-70°C
Diameter :
1.85mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Mount :
Through Hole
Datasheets
OJ2025E-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 2kOhm, 0.125W 1/8W, Carbon Film,