OC1K821E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OC1K821E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 820 OHM 10% 1.2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Category :
Ceramic Composition Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 230°C
Power (Watts) :
1.2W
Failure Rate :
Length :
16.5 mm
Composition :
Ceramic
Resistance :
820 Ohms
Termination Style :
Axial
Type :
Ceramic Composition Resistors
Tolerance :
±10%
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Series :
OC
Maximum Operating Temperature :
+ 230 C
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Technology :
Ceramic Comp
Package / Case :
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Voltage Rating :
370 V
Temperature Coefficient :
0/ -800ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Bulk
Product Type :
Power Rating :
1.2 W
Size / Dimension :
0.311" Dia x 0.650" L (7.90mm x 16.50mm)
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.8 mm
Product :
Resistors Ceramic Composition
Mounting Style :
PCB Mount
Diameter :
7.9 mm
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Brand :
Datasheets
OC1K821E
Ohmite OC1K821E
820 Ohms, 1.2W, Ceramic,