NTE5002A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTE5002A
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.7V 500 MV DO35
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
5 Percent
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
JEDEC-95 Code :
DO-35
NTE Electronics
Terminal Form :
Wire
Qualification Status :
Not Qualified
Supplier Device Package :
DO-35
Voltage Tol-Max :
5%
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Mounting Type :
Through Hole
Working Test Current :
20 mA
HTS Code :
Series :
Case Connection :
Isolated
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
20 MilliAmps
Number of Terminals :
2
Package :
Bag
Power Dissipation-Max :
0.5 W
Technology :
Zener
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Forward Voltage :
1.1 Volts
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Status :
Active
Diode Element Material :
SILICON
Package Shape :
Round
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.7 V
Wattage :
0.5
Subcategory :
Voltage Reference Diodes
Diode Type :
ZENER DIODE
Power - Max :
500 mV
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Axial
Datasheets
NTE5002A
NTE Electronics, Inc. NTE5002A
ZENER DIODE 5 Percent -65°C ~ 200°C ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
NTE5002A Overview
This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 2.7 V during operation.This device should be operated with 20 mA as the working test voltage.
NTE5002A Features
the working test voltage to 20 mA
minimal dynamic impedance is 20 mA