NTB004N10G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTB004N10G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 201A TO263
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Base Product Number :
NTB004
Package Type :
D2PAK (TO-263)
FET Type :
N-Channel
Product Category :
MOSFET
Number of Channels :
1 Channel
Channel Type :
N
Pin Count :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
D2PAK-3 (TO-263-3)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2mOhm @ 100A, 10V
FET Feature :
Channel Mode :
Enhancement
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
201A (Ta)
Package / Case :
Transistor Polarity :
N-Channel
Subcategory :
MOSFETs
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
MOSFET
Power Dissipation (Max) :
340W (Tc)
Series :
Number of Elements per Chip :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 500μA
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
175 nC @ 10 V
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current Id :
201
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11900 pF @ 50 V
Package :
Digi-Reel?
Power Dissipation :
340
Qualification :
Datasheets
NTB004N10G
onsemi NTB004N10G
N-Channel MouseReel 4.2mOhm @ 100A, 10V ±20V 11900 pF @ 50 V 175 nC @ 10 V 100 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTB004N10G Overview
A device's maximum input capacitance is 11900 pF @ 50 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 100 V drain to source voltage (Vdss).
NTB004N10G Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)