NREC040SABC-M30RC
Mfr.Part #
NREC040SABC-M30RC
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Number of Positions :
40
Factory Lead Time :
5 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
4 inch
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
5.08mm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Board to Board or Cable
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
40
Mount :
Surface Mount
Contact Resistance :
20mOhm
Datasheets
NREC040SABC-M30RC
Sullins Connector Solutions NREC040SABC-M30RC
1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 40-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height