NREC030SABN-RC
Mfr.Part #
NREC030SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Square
JESD-609 Code :
e3
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
30
Mounting Type :
Through Hole
Body Length or Diameter :
3 inch
Brass
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Connector Type :
Header, Breakaway
1 (Unlimited)
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Length - Termination :
0.23 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
NREC030SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC030SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 30-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height