NREC024SABN-RC
Mfr.Part #
NREC024SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Length - Termination :
0.23 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
24
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Through Hole
Body Length or Diameter :
2.4 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
NREC024SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC024SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 24-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height